(905) 892-2635 Fax: (905) 892-2637 Attendance: (905) 892-9088
SCHOOL TEAMS/CLUBS/GROUPS FOR 2018 - 2019
       
After Hours Literacy TBD
Athletic Council M. Amadio, P. Blanchard
Baseball A. Petryschuk, J. Barber
Basketball Jr. Girls A. Belding, C. Weir, K. Hingley
Basketball Sr. Girls A. Belding, J. Lew
Basketball Jr. Boys B. Minor, B. Bleich
Basketball Sr. Boys P. Blanchard
Basketball Wheelchair M. Edwards
Badminton P. Blanchard, M. Edwards
Board Games Club J. Anderson
Book Club J. Burton
Cheer L. Hutchinson, D. Menchella-White
Chess C. Weir, S. Wheeler
Christmas Cheer C. Ranieri
Crochet Club A. Wayda
Cross Country M. Mergl, M. Edwards
Crossley Caroling J. Barber
Crossley for Christ H. Monache
Curling R. Alt
DECA Business Club H. Davis
Drama J. Benson
Drone Club M. Lafferty, K. Cairns
E.A.R.T.H J. Kropac, A. Belding
ELC Squad M. Lafferty
Electrical Skills Challenge M. Demers
Visual Arts Club S. Wilkinson
First Aid - Emerg. Response I. Jugley, M. Mergl
Fishing Club I. Jugley, D. Lockhart, J.MacDonald
Flower & Gift M. Halsted, K.Frech, N. Sirianni
Football A. Wayda
Golf P. Blanchard, J. MacDonald
GSA J. Burton
Health & Safety Rep I. Jugley
Hockey Boys J. Lew, D. Grant
Hockey Girls K. Yallup, C. Weir, J. Winger
Improv Team J. Benson
Interact C. Ranieri
Lacrosse Boys K. Yallup, C. Weir
Link Crew M. Gibson, R. Doucet, M. Halsted, J. Cripps, J. Kropac
Math - After School Help K. Gagnon, J. MacDonald, B. Minor
Math Club K. Gagnon, J. MacDonald
Math Contest K. Gagnon, J. MacDonald
Math Help - Tuesday's Lunch R. Noel, C. Ranieri
Mental Wellness Crossley Cares W. Varga, C. Cizmar
Model Building M. Lafferty, K. Cairns
Musical J. Benson, D. Gaines, J. Barber, S. Wilkinson
Music Band Concert D. Gaines, J. Barber
Music Band Jazz D. Gaines
Music Band Jr. Band J. Barber
Music Band Marching D. Gaines, C. Chudyk, J. Barber
Music Band Pit Band D. Gaines, J. Barber
Music Choir J. Barber
Music Drumline D. Gaines
Music Ensemble Guitar D. Gaines
Music Ensemble Percussion M. Phelan, D. Gaines
Music Ensemble Sr. Vocal J. Barber
Music Ensemble Sr. Wind D. Gaines
Nutrition Club A. Wayda, B. Burling, S. Terio, N. Sirianni
Oddity Film Club J. Anderson
Prom K. Yallup
Rankin Run C. Ranieri, H. Davis
REACH R. Alt
Recycling/Organics C. Chudyk
Robotics A. Belding, M. Lafferty, A. Petryschuk
Rowing J. Ruscitti, D. Usborne, K. Yallup, M. Petrychanko
School Advisory Council J. Sargeant, L. Shatford
Ski Club J.Cripps, M. Edwards, D. Gaines, M. Mergl
Slo Pitch Girls M. Gibson, J. Kropac
Student Council L. Hutchinson, A. Wayda, D. Menchella-White
Soccer Girls C. Weir, R. Alt
Soccer Boys M. Edwards
Swimming M. Amadio
Take Our Kids To Work Day M. Gibson
Tech Skills Belding, Delle Monache, Demers, Etten, Petryschuk
Tech Tuesday's Marc Demers
Tennis M. Amadio
Track & Field M. Mergl, L. Hutchinson, J. Lew
United Way Rep I. Jugley
VegFest J. Kropac, W. Varga
Visual Arts Club S. Wilkinson
Volleyball Jr. Boys R. Doucet, T. Clark
Volleyball Sr. Boys M. Gibson, J. Kropac
Volleyball Jr. Girls P. Blanchard
Volleyball Sr. Girls M. Gibson, J. Kropac
Weight Room P. Blanchard
Yearbook G. Middleton